אמצעי מניעה

מאת סיון לוטן

ב 25/9 צויין היום העולמי לקידום אמצעי מניעה. לכבוד אירוע חגיגי זו הזדמנות מצויינת לספק לכם כל מה שאתם צריכים לדעת אמצעי מניעה. איזה יש? על מה הם מגנים? על מה כדאי לחשוב שבוחרים אמצעי מניעה וממה כדאי להיזהר.
נתחיל מסיפור קטן ומשעשע שיעזור לנו להבדיל בין סוגי אמצעי המניעה.
נערה החליטה להבריז מבית הספר יום אחד וכמובן לא לספר לאמא שלה. אחר הצהריים היא ואימה הלכו להסתובב בקניון, כשלפתע הנערה ראתה מול עיניה את המחנכת שלה! חשכו עיניה של הנערה, שכן היא לא רוצה שהאמא והמורה יפגשו... מה היא תעשה?? ניצבות מולה כמה אפשרויות: האחת- לעצום עיניים ולקוות ששום דבר לא יקרה, השנייה- להזיז את אימה בזריזות לתוך החנות הקרובה ולהמציא שהיא רוצה לקנות לעצמה משהו... והשלישית, לקלוט את המחנכת ולהסיט את תשומת ליבה מהאם ובכך למנוע פגישתן.
אז, איך הסיפור הזה יכול בדיוק לעזור לנו ללמוד על אמצעי מניעה?? כל אחד מהפתרונות של הנערה מדמה סוג אחר של אמצעי מניעה. הראשון- לעצום עיניים ולקוות שלא יקרה כלום הוא כמובן במילים אחרות "לגמור בחוץ" או בשפה הספרותית שלו "משגל נסוג". משגל נסוג הינו "פתרון" עתיק יומין בו מאמינים שאם הגבר יגיע לשפיכה מחוץ לנרתיק האישה לא תיכנס להיריון. שיטה זו אינה יעילה מכיוון שהגבר, בזמן המשגל, גם כשאינו מרגיש, פולט נוזל זרע הרבה לפני השפיכה עצמה. נוזל זה נקרא בשמו העממי "טיפות אהבה" וניתן לדמות את הזרעים שנמצאים בו ל"סיירת מטכ"ל" של הזרעים, בעוד שבשפיכה שלאחר מכן מגיעים כל שאר "הג'ובניקים". אז כן, פתרון זה לא תופס.

פתרון ראשון: "לא ראיתי, לא שמעתי, לא ידעתי" או במילים אחרות- לא לעשות כלום
 
הפתרון השני של הנערה- להזיז את האם שלא תפגוש את המורה, מדמה את אמצעי מניעה ה"חוצצים", הם למעשה קבוצה של אמצעי מניעה אשר מונעים מנוזל הזרע להגיע לתוך הנרתיק. בתוכם נכלל הקונדום, הדיאפרגמה, הקונדום הנשי, ספוגית וקוטל הזרע.
חוצצים:
הקונדום עשוי מגומי דק וגמיש (לטקס),  המולבש על קצה הפין כאשר הוא בזקפה מלאה. לאחר שפיכת הגבר הזרע נשאר בתוך הקונדום וכך אין מגע בין זרע וביצית, וכך אין הריון (ישנם גם קונדומים ללא לטקס).
הקונדום הנשי הוא צינור ארוך, עשוי מגומי סינטטי שנקרא ניטריל (ולא מלטקס ממנו עשוי הקונדום הגברי). הניטריל הוא נטול ריח והינו עמיד יחסית בפני קריעה. כמו כן, במגע עם הגוף החומר מתחמם לטמפרטורת הגוף וכך מעניק תחושה טבעית בעת קיום יחסי מין. חשוב לציין, שבניגוד ללטקס, הניטריל אינו נפגע במגע עם חומרי סיכה על בסיס שמן. כמו כן הוא אינו אמור לגרום לאלרגיות או גירויים. כמו הקונדום הגברי גם הקונדום הנשי נועד לשימוש חד פעמי.
דיאפרגמה הינה כיפת גומי המוקפת קפיץ (מוסתר) ומיוצרת בגדלים שונים. הדיאפרגמה מכסה את פתח צוואר הרחם ובכך חוסמת את מעבר הזרע מהנרתיק אל הרחם.
משתמשים בדיאפרגמה בשילוב עם קוטל זרע. אם היא מונחת במקום הנכון, האישה ואף בן זוגה לא אמורים להרגיש אותה בזמן קיום יחסי המין. הדיאגפרגמה מגיעה בגדלים שונים ויש צורך להיבדק ולהתאים את המידה אצל רופא/ת נשים לקבלת מרשם וקניה.
הספוגית הינה ספוג עגול המכיל קוטל זרע ומוחזק באמצעות שרירי הנרתיק. הספוגית סופגת לתוכה את נוזל הזרע ומהווה חוצץ המונע את המפגש בין הזרע לביצית. כמו כן, קוטל הזרע שבספוגית מאט את תנועת הזרע ופוגע ביעילותו.  
קוטלי הזרע הינם חומרים הפוגעים ביכולת התנועה של הזרע. קוטלי הזרע יכולים להגיע בצורה של קצף, קרם או פתיליות. נועדו להחדרה לנרתיק, קרוב לפתח צוואר הרחם. 
קוטל הזרע הינו חומר משלים לאמצעי המניעה החוצצים שצוינו למעלה ומומלץ לשימוש בנוסף לאמצעי מניעה כגון קונדום, דיאפרגמה או ספוגית. 
 
הפתרון השלישי של הנערה- להסיט את דעתה של המורה כך של תשים לב לאימה, מדמה את אמצעי המניעה ה"הורמונליים", אשר הינם אמצעי מניעה אשר "גורמים" לגוף האישה "לחשוב" שהוא בהריון ובכך מונעים את כניסתה להריון אמיתי. בתוכם נכללות גלולות, טבעת, מדבקה, זריקות והתקן תוך רחמי*.
הורמונליים:
הגלולה למניעת הריון מכילה את ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון שגורמים למניעת ביוץ (התפתחות הביצית ושחרורה מהשחלה). השוני בין סוגי הגלולות הוא במינון ההורמונאלי ובסוג הפרוגסטרון. 
על מנת להתחיל שימוש בגלולה למניעת הריון יש צורך להיבדק על ידי רופא גניקולוג. לאחר בדיקה,יינתן לאישה מרשם לקניית הגלולה.
טבעת ואגינלית הינה טבעת גמישה ושקופה. הטבעת מכילה את ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון שגורמים למניעת ביוץ (התפתחות הביצית ושחרורה מהשחלה). הטבעת מוחזקת על ידי שרירי הנרתיק ובאמצעות המבנה שלו.
גם פה ישנו צורך בבדיקת רופא וקבלת מרשם.
המדבקה המודבקת לעור ומשחררת מינונים נמוכים של ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון לתוך מערכת הדם. 
כל חפיסה מכילה שלוש מדבקות ומתאימה לשימוש במהלך חודש אחד.
גם פה ישנו צורך בבדיקת רופא וקבלת מרשם.
זריקה מכילה את ההורמון פרוגסטרון ופועלת למניעת ביוץ (התפתחות ביצית ושחרורה מהשחלה(. הזריקה ניתנת אחת לשלשה חודשים, לשריר הזרוע/העכוז ע"י רופא או אחות. במהלך כל שלושת החודשים האישה מוגנת מפני הריון. את הזריקה הראשונה יש לקבל ב- 5 הימים הראשונים של מחזור הוסת. ההגנה מתחילה למחרת ההזרקה. גם פה ישנו צורך בבדיקת רופא וקבלת מרשם.
 
התקן תוך רחמי הינו מתקן בגודל של סנטימטרים אחדים בצורת האות T המוחדר על ידי רופא/ת נשים לתוך חלל הרחם. ההתקן מפריע להשתרשות ביצית מופרית בחלל הרחם. ההתקן עצמו עשוי פלסטיק, עטוף בחלקו בנחושת ובקצהו יש חוט. החוט משמש להוצאת ההתקן על ידי הרופא/ת נשים בלבד, ואינו מורגש על ידי האישה.
*התקן תוך רחמי יכול להגיע עם הורמונים ובלעדיהם.
כפי שאתם יכולים לראות האפשרויות הינן רבות וכל זוג צריך למצוא את הפתרון המדויק לו. אז אם באמת חשוב לנו ש'האמא' ו'המחנכת' לא יפגשו, עדיף שלא רק נעצום עיניים.    
       
*המידע שהוצג פה הוא ראשוני ובסיסי ולכן כדי לבחור לעצמיכם את אמצעי המניעה המדויק ביותר מומלץ להתייעץ בנוסף עם אנשי מקצוע.


תגובה באמצעות הפייסבוק >

הוספת תגובה >

תגובות >