דימוי עצמי

מאת סיון לוטן

שאלתי פעם חברה שלי מה היא לדעתה אהבה והיא אמרה לי "לאהוב את עצמך יותר דרך העניים של מישהו אחר", התשובה שלה עוררה בי השראה וגרמה לי להבין דברים רבים בנוגע לזוגיות ודימוי עצמי. 
אז מה זה בעצם דימוי עצמי ולמה הוא חשוב? הדימוי העצמי של האדם הוא התכונות והדימויים שאדם מייחס לעצמו. הדימוי העצמי מתחיל להתפתח בגיל הילדות המוקדמת וממשיך להתעצב לאורך כל חיינו. הוא מושפע מהרבה דברים, כמו ההורים שלנו, בית הספר, החברים, מערכות היחסים, ההתנסות האישית שלנו ועוד. 
הדימוי העצמי יכול להשפיע בהרבה היבטים על  אישיותנו ופועלנו בעולם, ככל שהדימוי העצמי שלנו יהיה חיובי יותר אנו ננוע לפעול בביטחון, ליזום ולהתמודד יותר עם אתגרים. ככל שהוא יהיה נמוך יותר הוא יכול לגרום לחוסר אונים, ייאוש וחוסר ביטחון עצמי. 
אנחנו יכולים להבין כמובן ששאיפתנו היא להעלות את הדימוי העצמי שלנו וזאת על מנת לאפשר לעצמנו לצמוח ולהגיע רחוק יותר בחיים שלנו. 
 אז איפה נכנסת פה הזוגיות? הזוגיות משחקת בדימוי העצמי שני תפקידים, ובניהם לא ניתן להחליט מי הביצה ומי התרנגולת.  
התפקיד הראשון מתבטא בכך שככל שנעריך את עצמינו יותר, כך נוכל לקיים מערכות יחסים בריאות ונקיות מסכסוכים ומטענים רגשיים לא פתורים. אדם אשר לו הערכה עצמית נמוכה סביר להניח שלא יחשוב או ירגיש שיש לו מה לתת בכלל בזוגיות. ישנם תחומים בהם אנחנו מעריכים את עצמינו כפחותים, או חסרי ערך במידה כלשהי, והדבר הזה יכול לגרום לנו להיעלב הרבה מבן הזוג שלנו, להתבאס כשהוא לא מראה לנו מספיק אהבה, ולעיתים אפילו ממש לפחד מהיום בו הוא עלול לעזוב. הדימוי העצמי הנמוך איתו נכנסנו למערכת היחסים פוגע בה ולכן חשוב שאנחנו נעבוד על הדימוי העצמי שלנו עם עצמנו וננסה להבין ממה הוא נובע, מאיזה תחום בחיינו אנחנו לא מרוצים  וננסה להשלים יותר עם האדם שאנחנו. הזוגיות תוכל לפרוח יותר כשיימצאו בה שני אנשים שבטוחים בעצמם ובמה שיש להם להביא לזוגיות הזו. 
אני יכולה לספר מחיי האישיים שבתחילת הקשר עם חבר שלי נעלבתי ממנו הרבה וזה גרר הרבה ריבים מיותרים. החלטתי בעקבות הריבים ללכת לטיפול ולהבין מה קורה לי שם.. הבנתי בדיעבד שהרבה מהריבים נגרמים לא בגלל היחס של חבר שלי אלי, אלא בגלל הדרך בה אני פירשתי את דבריו- באופן שמזלזל בי ולא בעדי. הבנתי שהשינוי צריך להגיע ממני, אני צריכה להאמין בעצמי, לאהוב את עצמי ולדעת מה אני שווה וככה אצליח גם לפרש את התנהגותו של בן זוגי באופן שאיננו נגדי. 
 עם זאת, בתפקידה השני, זוגיות היא גם מקור מעולה להעלאת הדימוי העצמי, כלומר, אני יכולה להיעזר בבן הזוג שלי על מנת להעלות את הביטחון העצמי שלי ולאהוב את עצמי יותר. הרי- "אם הוא אוהב אותי, איך אני לא אוהב את עצמי? הוא כזה בחור מוצלח, הוא בחיים לא היה בוחר בי אם לא הייתי שווה משהו...". בעיני, זוגיות טובה היא כזו שבה בני הזוג עוזרים אחד לשני להתפתח בחייהם הפרטיים ומרימים אחד את השני- אני אוהב את עצמי יותר בגלל הקשר וכך גם אאמין יותר בדרך שלי. כאשר בני הזוג ירגישו טוב יותר עם עצמם בזוגיות, הם גם ירגישו טוב יותר עם עצמם בחייהם האישיים. בדרך זו, הקשר ימשיך להיות מעניין ואטרקטיבי מכיוון שהוא יוסיף להתפתח ולא יהיה תקוע במקום. 
זו יכולה להיות גם בדיקה מצוינת עבורכם לגבי הקשר שלכם: שאלו את עצמכם- כמה הזוגיות שלי מפרה אותי? כמה אני לומד ממנה? כמה השתנתי מאז שנכנסתי לזוגיות? כמה אני אוהב את עצמי בתוך הזוגיות? כמה אני אוהב את עצמי בזכות הזוגיות? זו יכולה להיות דרך נפלאה בשבילכם לדעת שהזוגיות שלכם נמצאת במקום הנכון- איפה שאתם רוצים להיות בו. 

 לסיכום, אנחנו צריכים לדעת לאזן בין שני התפקידים. לפתח את הדימוי העצמי שלנו עם עצמנו על מנת שנוכל להיות בקשר זוגי בריא ויחד עם זאת, לדעת לנצל את הקשר על מנת לעזור לנו להעלות את הדימוי העצמי שלנו ולהתפתח. 


תגובה באמצעות הפייסבוק >

הוספת תגובה >

תגובות >