הרס עצמי וסכנת חיים

מאת סיון לוטן

בחג החנוכה מציינים, בין היתר, את מרד החשמונאים, המרד של היהודים ביוונים בארץ ישראל. זה הזמן שלנו לציין את מרד הנעורים, המרד של המתבגרים בכולם – בהורים, במורים, באחים, בחברים, בעולם ולעיתים גם בעצמנו.
כשהייתי קטנה והייתי צועקת בבית ומתעצבנת, ההורים שלי היו אומרים - "עזבו אותה, זה גיל ההתבגרות מדבר"... גיל המרד. רצון לפרוץ את הגבולות, להראות שאני שונה, פרועה, לא פחדנית, ולמרוד כי אף אחד לא יכול עליי...
מרידה יכולה להתבטא לפעמים בהרס עצמי, בו האדם מעמיד את עצמו בסכנה רגשית ו/או גופנית. צריכת אלכוהול, סמים, נהיגה פרועה, סקס לא זהיר, 'לפלח' מחנויות, העדרויות מבית הספר וכו', עלולים להיות מסוכנים בשבילך עכשיו ובעתיד. ההשלכות של מעשים אלו עלולים להפוך את כל חייך.
במסגרת ההכשרה שלי בלימודי עבודה סוציאלית, עבדתי בשירות מבחן עם אנשים שעברו עבירות פליליות וכיום צריכים לקבל את עונשם מבית המשפט. רוב השיחות שלנו היו סביב הצער שהביעו על מה שעשו, על כך שלא חשבו מספיק, על כך שרצו להראות משהו למישהו ולא הבינו את משמעות מעשיהם עד הסוף.
הרשעה היא כתם לכל החיים, "אות קלון". ההרשעה מונעת לעבוד במגוון עבודות – ממורה בבית ספר, דרך נהג/ת אוטובוס, שופט/ת בבית משפט ועוד ועוד. ההרשעה גם מונעת טיסה למקומות מסוימים. לדוגמא, לא ניתן להוציא ויזה לארצות הברית אם יש הרשעה פלילית!
ונגיד ולא תפסו אותי, עדיין אני עלול/ה לפגוע בעצמי. פעם, בתורנות שעשיתי ב'דלת פתוחה', עמותה הנותנת ייעוץ מיני לבני נוער, התקשרה נערה וסיפרה לי שהיא תלמידה מאוד טובה, עוזרת בעבודות הבית, מכבדת את ההורים ומרוצה מהחיים אבל מה, בזמן האחרון היא גם התחילה לעשות "חיים משוגעים". לדבריה, היא השתכרה וכשהיא מתמסטלת היא מתחילה עם בחורים זרים או גדולים ממנה משמעותית, אבל יום אחרי זה היא מתביישת בעצמה ומתחרטת על זה.
שאלתי אותה - "אולי את מנסה להוכיח שאת שונה ממה שחושבים"? היא חשבה לרגע ואמרה שכן. ואז אמרתי לה שאפשר להראות שהיא שונה, מבלי לפגוע בעצמה. שאפשר לעשות שינוי בחיים. הצעתי שהיא תתחיל לעשות ספורט אקסטרים, אפשר גם להיות שחקנית כדורגל בקבוצה, או לחילופין, שתצטרף לחוג דרמה ותוכל לעשות שם את תפקיד הבחורה ה"שונה", הסוררת, המרדנית.
חשוב לדעת ולהבין, שמרד בלתי מרוסן שם אותי לעיתים במצבים מסכני חיים! תחיו את החיים שלכם, לא את החיים של החברים שלכם רק כי אתם רוצים למצוא חן בעיניהם. אף פעם אל תשכחו להיות נאמנים לעצמכם!
 
 
 
 
 


תגובה באמצעות הפייסבוק >

הוספת תגובה >

תגובות >