התחלות חדשות

מאת סיון לוטן

הי! אני סיון, עובדת סוציאלית בתחילת דרכי ומתנדבת כבר 6 שנים בתור יועצת למיניות לבני נוער בעמותת 'דלת פתוחה'. בחודשים הקרובים אני מקווה שניפגש פה מדי שבוע ונדבר על הכל; על החיים, על בית הספר, על חברים, על חשקים ורצונות, על חוויות חדשות, על מיניות, על זוגיות, על אינטימיות ועל התחלות חדשות.
התחלות חדשות... הן תמיד כל כך מרגשות ועם זאת כל כך מפחידות.
אני זוכרת את הימים האחרונים של החופש הגדול כשהייתי בתיכון. התחלתי ללכת לישון מוקדם, כדי להתרגל מחדש לקום מוקדם בבוקר, גוללתי בראש שלי את כל הבגדים החדשים שקניתי בחופש וניסיתי להחליט איזה בגד אלבש ביום הראשון, וגם איזה בשני... ניסיתי לדמיין את השיחות עם החברים שלי, עם אלה שלא הצלחתי לראות כל החופש, עם הבחור שנתיים מעלי, עם הי"בניקיות שאוהבות להעביר ביקורת על איך שאני נראית ואולי אפילו עם מישהו חדש, שלא שמתי לב לקיומו עד עכשיו... הלוואי!
התחלות חדשות טומנות בחובן הפתעות, לפעמים הן טובות ולפעמים הן מאתגרות. השנה החדשה כניראה תהיה קשה יותר מהשנה הקודמת, כי ככה זה, אנחנו גדלים ומתפתחים וככה גם הציפיות מאיתנו, אם בבית הספר, אם מההורים ואם במסגרות החברתיות שלנו. למען האמת גם לנו יש פתאום ציפיות גבוהות יותר מעצמנו- אנחנו רוצים לראות יותר, ללמוד יותר, לגלות יותר ולחוות יותר. העניים שלנו גדלות ומגלות מקומות שעד היום אולי לא היו גלויים אלינו. הגוף שלנו מתבגר ואנחנו נחשפים לתחושות שלא היו שם קודם ואפילו המראה שלנו קצת שונה ממקודם. זה מרגש! זה מלחיץ! אז מה עושים??
מהניסיון שלי למדתי שהדרך שהכי עוזרת לי להתמודד עם התחלות חדשות היא להכין את עצמי אליהן. אני חושבת עליהן ומריצה בראשי תרחישים אפשריים שיקרו. אני מדברת עליהן עם אנשים שכבר חוו את אותה סיטואציה בעבר, אולי חברה שנה מעלי ואולי גם אמא או אחות גדולה. אני קוראת על הדברים שמלחיצים אותי ומנסה להבין אותם, זה עוזר לי, זה גורם לזה להיות פשוט יותר ברגע בו אני צריכה להתמודד איתם. אני זוכרת שפעם לפני שיעור מתמטיקה סיפרו לי שהמורה ממש קשוחה ופחדתי פחד מוות להיכנס לשיעור איתה, בעיקר אני שמגרדת את ה-3 יחידות במאמץ רב. אז התקשרתי לחברה שלמדה איתה לפני וביקשתי ממנה טיפים, שתספר לי איך המורה ואיך כדאי להתמודד איתה. כשהגעתי לשיעור הראשון זה כבר לא היה כל כך מפחיד כמו שחשבתי, צפיתי את ההתנהגות שלה ויכולתי להתאים את עצמי למצב!
אני חושבת שההכנה הזאת ושאילת השאלות אנשים מנוסים יותר, יכולה לעזור לנו בהרבה תחומים. תחום אחד שהשיטה יעילה בו במיוחד הוא תחום ההתבגרות, הזוגיות, האינטימיות והמיניות. את התחום הזה, לצערי, לא מלמדים מספיק לעומק בבית הספר וחוסר ידע זה לפעמים גורם לנו להגיע חסרי ניסיון והבנה למה באמת מצופה מאיתנו ביחסים אלו וכיצד עלינו לפעול בהגינות ולהצליח ליהנות מבלי לפגוע אחד בשני. לכן, שאילת ההורים, אחים גדולים, חבר מנוסה ועוד על הנושא הזה ולהתעניין איך הדברים האלה עובדים ומה קורה שם באמת, יכול לעזור לנו להגיע מוכנים יותר לסיטואציה שהיא כל כך מורכבת וכל כך עדינה. אני זוכרת שפעם בת דודתי סיפרה לי על הדייט הראשון שלה עם בחור. היא סיפרה על זה שהם יצאו לסרט ושבסוף גם התנשקו. זו הייתה הזדמנות מיוחדת בשבילי לשאול אותה איך זה עובד? ואיך הנשיקה קוראת, והאם הוא שאל אותה לפני או פשוט נישק, או שאולי בכלל היא נישקה אותו... אפילו על הלשון שאלתי אותה ומה בדיוק עושים איתה בזמן הנשיקה. זה היה נחמד ומרגיע לשמוע על חוויה כזו לפני שהתנסיתי בה בעצמי, וכשאני מצאתי את עצמי בסיטואציה כמו זו בעתיד היה לי קצת יותר מושג למה לצפות ואיך להתנהג.
אז אנחנו מתחילים עכשיו דרך חדשה, הבלוג הזה, אני מקווה, ילווה אותי ואתכם בתקופה הקרובה ויחד נלמד, נתעדכן, נצחק ואולי אפילו נבכה... אני בטוחה שאלמד המון מהדרך הזאת ואני מתרגשת ממנה וכמובן קצת לחוצה... אז יאלה זזתי להכין את עצמי לבלוג הבא :) נתראה עוד שבוע!


תגובה באמצעות הפייסבוק >

הוספת תגובה >

תגובות >