יום כיפור

מאת סיון לוטן

יום כיפור מזמן בפנינו זמן לחשבון נפש.
לאורך כל השנה אנחנו מונעים מכוח האינרציה, קמים בבוקר, הולכים לבית ספר, אחרי זה ספורט/חברים/תנועת נוער, אוכלים ארוחת ערב, איזה תוכנית בטלוויזיה והולכים לישון, וככה חוזר חלילה כל יום... אנחנו רואים חברים, משפחה ונמצאים איתם באינטראקציה אין סופית לאורך כל השנה. טבעי שבין אם נרצה או לא נרצה אנחנו נפגע באנשים, נעשה טעויות מולם ובלי שנשים לב נעשה גם טעויות מול עצמנו.
עכשיו זו הזדמנות בשבילנו רגע לעצור ולבחון התנהגותנו. איך היינו השנה? היינו חברים טובים? היינו זמינים בשביליהם כשהיו צריכים אותנו? פרגנו להם כשהלך להם טוב? היינו שם בשבילם כמו שהיינו מצפים שהם יהיו בשבילנו? ומה עם ההורים? עזרנו בבית? הקשבנו להם? לא גלגלנו עיניים כשהם דיברו אלינו? האם הם יודעים שאנחנו מעריכים את כל מה שהם עושים בשבילנו? והכי חשוב, מה איתנו? האם עמדנו בציפיות שהצבנו? האם נהגנו כלפי עצמנו בהגינות? האם היינו סלחניים כלפי עצמנו? נתנו לעצמנו מנוחה כשהיינו צריכים? דרשנו מעצמנו יותר כדי להשיג מטרות חדשות?
 
אני רוצה לנצל את חשבון הנפש הזה לנושא מאוד חשוב ורגיש בעיני- נושא המיניות.
מיניות היא חלק מהחיים שלנו, מהרגע שאנחנו נולדים ועד הרגע שאנחנו מתים, זה הדרך בה אנחנו מביעים אהבה, מביאים ילדים, יוצרים קשרים, יוצרים אינטימיות, נהנים, מבלים, צוחקים, מכירים ועוד. דווקא בגלל כל הדברים האלו, מיניות יכולה להוות מקום גם להרבה פגיעות זה בזה וגם בעצמנו.
לדוגמא, אני יכולה לזרום עם בחור גם אם זה נגד רצוני האמיתי רק כי "לא נעים לי" וככה לא להיות נאמנה לעצמי. או שאני יכול ללחוץ על בחורה להוריד את החולצה או לגעת בי רק כי לא שאלתי אותה בצורה ברורה אם זה מה שהיא רוצה לעשות. או לספר לחברות שלי איך היה במיטה עם X  וככה לחשוף עליו קצת יותר מדי פרטים ממה שהוא היה רוצה שמעגל החברים שלו ידע. אני יכול להכאיב לחברה שלי כשאנחנו שוכבים רק כי לא ידעתי מספיק לגרום לה להרגיש בנוח ומגורה בכדי שתהנה מזה. ויש עוד אינספור טעויות שיכולות לקרות ביחסים אינטימיים, אני בטוחה שתוכלו גם אתם לשתף אותי בעצמכם באיזה חוויה או שתיים שאתם חוויתם על בשרכם...
נושא המיניות בחברה שלנו הוא נושא מאוד רגיש ולא מדובר, ושכבר כן מדברים עליו זה גורם להרבה בושה. כשנושא כל כך גדול וכל כך מהותי בחיים שלנו לא מדובר ולא נלמד באופן מסודר, אנחנו עלולים לעשות הרבה מאוד טעויות, חלקן אולי לא באשמתנו- כי לא לימדו אותנו, אבל אנחנו כן צריכים לקחת אחריות עליהם וללמוד מהן. זו האחריות שלנו להבין מה קורה עם הפרטנרים שלנו, להבין טוב יותר מה הם הרצונות שלנו, ולהתחיל לדבר עליהם.
בחיים שלנו, אנחנו נוהגים לדבר עם הסובבים שלנו על כל נושא, להתעניין בדעתם, לשאול אותם אם הם בסדר, וכשזה מגיע למיטה אנחנו נהיים דגים ופתאום כל האינטראקציה נעשית בשתיקה. תקשורת היא הכלי הטוב ביותר כשזה מגיע ליחסים אינטימיים, לפעמים הטעות הקטנה ביותר יכולה להיפתר רק על ידי שאלה קטנה- "זה נעים לך?, להמשיך?, להפסיק?".
אז בשנה הזאת, בואו ננצל את חשבון הנפש שלנו גם בנוגע ליחסים האינטימיים שלקחנו בהם חלק בשנה האחרונה, גם אם זה היה רק חיבוק, אנחנו צריכים לזכור לכבד את מי שעומד מולנו ולכבד את עצמנו והרצונות שלנו. זה בידיים שלנו.


תגובה באמצעות הפייסבוק >

הוספת תגובה >

תגובות >